Kaş Kaldırma - Ankara

Kaş Kaldırma

Kaşlarımız, yüzümüzdeki ifadeye en çok eşlik eden parçalarımızdan biri. Sinirlendiğimizde, üzüldüğümüzde, şaşırdığımızda, düşünceliyken… hemen duruma uygun bir hal alır, ifademizin altını çizerler. Ve bu kadar hareketli oldukları için biraz çabuk yorulup düşerler! Artan yaşla birlikte yer çekimine yenik düşerek aşağı düşen kaşlarımız, yüzümüze yorgun, üzgün ve yaşlı bir görünüm verir. Cildin yapısı da kaşlarımızın düşüşünde yaşımız kadar etkili bir diğer parametredir. Neyse ki kaşlarımızı kaldırmanın birden fazla yöntemi var. Teknolojinin gelişimiyle her gün yenileriyle tanıştığımız bu yöntemler, bazen tek başına, bazen birbirini destekler, tamamlar nitelikte kullanılabiliyor.

Kaş kaldırma işleminde ameliyatlı ve ameliyatsız yöntemlerden söz edebiliriz. Kişinin tercihlerine, kaşının ve cildinin yapısına göre doktorunuza danışarak size uygun olan yöntemi seçebileceğiniz alternatifleriniz şöyle…

Dr. Gözte Erten Kılıç Kaş Kaldırma Uygulamasını Anlatıyor.

Kaşlarımız neden düşer?

Artan yaş ana faktör olarak görünmekle birlikte; yaşam biçimimizdeki sağlıksız alışkanlıklar da kaşlarımızın olağandan fazla ya da erken düşmesine neden olabilir.

Sigara ve alkol kullanımız, cildin istediği neme erişememesi, cilt bakımının yetersiz yapılması, sağlıksız beslenme, kirli hava koşullarında yaşam ve tabii ki stres kaş deformasyonunu artıran yaşam alışkanlıklarıdır.

Ameliyatsız kaş kaldırma yöntemleri

Şayet genel anesteziyle ilgili çekinceleriniz varsa veya kaşlarınızdaki deformasyon ameliyat gerektirecek ölçüde yoğun değilse, ameliyatsız yöntemleri rahatıkla tercih edebilirsiniz. Bu yöntemler oldukça etkili ve ameliyata oranla tartışmasız çok daha pratik ve ulaşılabilir uygulamalardır. Cerrahi yöntemlere alternatif olarak geliştirilen bu yöntemler kaş kaldırma dolgusu ve focus ultrason olarak iki başlıkta ele alınabilir.

Kaş kaldırma dolgusu

Yüze uygulanan diğer dolgu işlemlerinde olduğu gibi son derece hızlı, pratik ve ağrısız bir işlemdir. Kaşın hareketlerini kısıtlamadan, doğru noktalara yapılan minik dolgu enjeksiyonlarıyla kaşın istenilen forma kavuşturulmasını sağlar. İşlem yaklaşık 10-15 dakika kadar sürer. Dolgu işleminin ardından ilk etapta etkiler hissedilmeye başlansa da dolgunun tam sonuçları 10. günde ortaya çıkar.

Kalıcılığı ne kadar sürer?

Kaş kaldırma dolgusunun etkisi, kaşın ve cildin yapısına göre 4 ila 6 ay arasında değişir. Yılda iki kez kaş dolgu işlemini yaptırarak daima kalkık ve çekici görünen kaşlara sahip olabilirsiniz.

Focus Ultrason ile Kaş Kaldırma

Focus ultrason, istenen bölgeye odaklanan ultrason enerjisinin ses dalgalarıyla cildin altına etki etmesi ve canlandırması esasına dayanır. Bu dalgalar cildin 4,5 mm altına ulaşarak buradaki dokuyu aktive ederek canlandırır. Kaş altındaki doku sıkılaşır, gerilir ve eski canlı görünümüne kavuşur. Uygulama dolgudaki gibi 10-15 dakika kadar sürer. Herhangi bir kesi yapılmadan gerçekleşen basit bir işlemdir. Focus ultrasonun etkisi işlemden sonra yarı yarıya hissedilir hale gelir ancak uygulamanın tam sonuçları her geçen gün artarak üçüncü aya gelindiğinde tam olarak gözlemlenir.

İp Askıyla Kaş Kaldırma

Lokal anestezi ile yapılan bir uygulamadır. Cilt altındaki dokuların iple asılarak kaldırılması işlemidir. Bu ipler kesi yapılmadan iğnelerle deri altına sabitlenir. İşlem öncesi iğnelerin yapılacağı bölgelere lokal anestezi uygulanır. İğnelerle iplerin sabitleneceği noktalara girilir ve deri altındaki dokular bu noktalara çekilerek kaş üzerinde gergin bir hat meydana getirilir. Kaş kaldırma işleminde kaşın ne kadar kaldırılacağı çok önemli, fazla kalkık bir kaş sinirli ya da şaşkın bir ifadeye neden olabilir. Bu nedenle operasyonu yapacak olan doktorun yüz anatomisini çok iyi bilen, deneyimli bir hekim olmasına dikkat etmek gerekmektedir. Ayrıca ip askıyla kaş kaldırma sonrası etkinin yitirilmesinden endişe duyuyorsanız, doktorunuz da uygun görürse çift iple askılama yaptırarak, işlemin kalıcılığını daha da artırabilirsiniz.

Ameliyatla Kaş Kaldırma

Ameliyatsız yöntemler kaş kaldırmada oldukça etkin sonuçlara imkan verse de çok ilerleyen yaşlarda ve çok hızlı kilo kayıplarında bazen ameliyat gerektirecek denli yoğun sarkmalar ve düşüklükler oluşabilir. Ameliyatla yapılan kaş kaldırma işlemlerinde de farklı yöntemlerden söz edebiliriz.

Endoskopik Kaş Kaldırma

Ameliyatlı kaş kaldırma yöntemlerinden en sık kullanılanı endoskopik kaş kaldırma veya şakak germe operasyonudur. Alındaki saçlı deriye kesi yapılarak kaştan itibaren alna uzanan deri gerilerek fazla deri alınır ve saç dibine tekrar dikilir. Ameliyat izi bırakmaz, ameliyatlı bir işleme nazaran oldukça basit bir operasyondur.

Ameliyatla Kaş Askılama

İğneyle yapılan işlemin yetmeyeceği öngörüldüğü durumlarda, yani kaşın düşme olasılığı çok yüksekse çift ip tekniği ile askılama işlemi ameliyatla kesi yapılarak uygulanır. Kaşın tekrar düşme olasılığı tamamen ortadan kalkar.

    E-POSTA

    E-Posta ile bilgi almak için şimdi bize yazın.