Mezoterapi - Ankara

Mezoterapi

İlerleyen yaş, estetik kaygılarımız ve yoğun yaşam rutinleri, çözüme ihtiyaç duyan birden fazla yeni problem getirir. Kimimiz cildimizdeki kırışıklıklarla barışamayız, kimimiz saçlarımızın günden güne zayıflamasına hayıflanırız, kimimizde ise yapısal olarak var olan cilt problemleri, yara izleri, akneler, sivilceler ya da cilt lekeleri vardır. Her bir konu başlığı için geliştirilmiş pek çok teknolojik çözüm mevcut ve bunlara sürekli yenileri ve daha etkinleri de ekleniyor. Mezoterapi, tüm bu sorunlar ve daha fazlasına dair tercih edeceğiniz çözüm yöntemleri için tek başına ya da bazal seviyede bir destek mekanizması olarak çalışıyor.

Mezoterapi Uygulaması

Mezoterapinin temel etki prensibi nedir, nasıl çalışır?

Yaşımızın ilerlemesi, bağırsak emiliminin düşüklüğüne neden olur. Son yıllarda tıp dünyasındaki önemini de artıran bağırsak sisteminin işleyişi, burada da son derece hissedilir etkileriyle karşımıza çıkıyor. Bağırsak emiliminin azalması vücudumuzdaki tüm iletim sisteminin de yavaşlaması anlamına geliyor. Sistemdeki bu yavaşlama da aslında vücudumuzun ihtiyaç duyduğu vitamin, yapı taşları, minerallerin ilgili organlara iletimini azaltıyor ya da yavaşlatıyor. Bunun sonucu olarak da vücudumuzun tümünde genç yaşlara kıyasla geri çekilme, canlılığını yitirme veya işlevsel sorunlar ortaya çıkıyor. Mezoterapi tam da burada etkisini gösteriyor; vücudun ihtiyaç duyduğu tüm değerler; uzman bir hekim denetiminde kişiselleştirilmiş, spesifik hale getirilmiş karışımlar halinde vücuda enjekte ediliyor.

Mezoterapinin en başarılı olduğu alanlar hangileri?

Mezoterapi, güneş ışınlarına en çok maruz kalan bölgelerde en etkili sonuçlarını gösteriyor. Kıyafetlerimizle güneşin zararlı ışınlarından korunmayı başaramadığımız yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller ve saçlarımızın gençleşmesi, işleyişinin iyileştirilmesi için mezoterapi sıklıkla kullanılıyor ve diğer işlemlerle birleştiğinde uygulanan yöntemlerin etkinliğini ciddi ölçüde artırarak tedavi sürecine katkı sağlıyor.

Mezoterapi tek başına uygulanan bir yöntem midir yoksa daima destekleyici olarak mı kullanılır?

Mezoterapinin tek başına yeterli olduğu durumlar olmakla birlikte; bu alanlar daha çok hastadaki problemlerin başlangıç seviyesinde veya düşük ölçekte gözlemlendiği durumladır diyebiliriz. Sorunun yoğun olarak kendini gösterdiği durumlarda daha çok destekleyici bazal bir işlem olarak tercih edilir. Ancak burada mezoterapinin etkisini küçümsemek düşülecek en büyük yanlış olacaktır. Çünkü mezoterapi, cilt problemleri ya da yaşlanma karşıtı işlemlerde, artı birlik değerin çok ötesine geçen sonuçlara imkan vermektedir. Uygulanan yöntem her ne ise, buna ek olarak mezoterapi tedavisinin de sürdürülmesi, tedavi sürecini çok ileri taşıyacak güçte etki gösterir.

Mezoterapi nasıl uygulanır?

Öncelikli şunu belirtmemiz gerekir ki, mezoterapi biraz ağrılı bir işlemdir, özellikle de iğne hassasiyeti olan kişileri için! Bu nedenle işlem öncesi mutlaka uygulama yapılacak bölgeye anestezi bazlı kremler sürülür ve yaklaşık 20 dakika kadar kremlerin etki etmesi beklenir. Kişinin sorunu ve beklentisi üzerine hekim tarafından belirlenen içerik (mineral, vitamin, hormon, bitki özleri, enzimler, hyalüronik asit vb), enjektörler veya mikro iğneler kullanılarak cildin 1-4mm derinliğine enjekte edilir. Mevcut probleme ve hedeflenen sonuca göre nadiren bir seans da yeterli olabilecekken seanslar genellikle tekrara gereksinim duyar ve 6 ila 10 kez tekrarlanabilir. Ancak burada her seans aynı içerikle yapılmayabilir. Mezoterapide kullanılacak içerik kişiye ve probleme göre belirlenirken aynı zamanda bir arada verilmemesi gereken içerikler de göz önüne alınır. Nasıl ki balıkla yoğurt aynı anda yenmez gibi bir bilgi varsa, benzer bir durum da mezoterapi içeriği için geçerlidir. Bu nedenle içerik de sıralama da uzmanlık bilgisi ışığında belirlenir, her seans planlaması bu doğrultuda düzenlenir.

Mezoterapinin etki ettiği alanlar nelerdir?

 • Saç terapisi
 • Yüz ve boyun bölgesinin gençleşmesi, yenilenmesi
 • Kırışıklıklar
 • Sarkık cilt
 • Çatlak tedavisi
 • Leke tedavisi
 • Yara izi tedavisi
 • Selülit azaltma tedavisi
 • Zayıflama
 • Kilo veya yağ kaybı tedavisi

Saç zayıflaması veya dökülmesine mezoterapi nasıl etki eder?

Saç dökülmesi veya saç tellerinin güç kaybı, yukarıda bahsettiğimiz gibi saç derisinin ve saç köklerinin yeterli besine ulaşamamasından kaynaklanabilmektedir. Mezoterapi bu tipteki saç problemlerinde; saçın güçlenmesini ve büyümesini hızlandırarak, kan dolaşımını artırarak ve saç köklerindeki hormonal dengeyi optimum düzeye getirerek saçın eski canlılığına kavuşmasına yardımcı olur.

Vücut şekillendirme, selülit, kilo vermede nasıl etki eder?

Mezoterapi içeriğine cildi sıkılaştırıcı, fazla yağı eritici aktörler eklenebilmektedir. Fazla yağlardan kurtulmak için liposuction kadar etkili olmasa da cerrahi bir uygulama istemeyenler veya daha düşük çapta bir etki beklentisinde olanlar için ideal bir alternatif olabilmektedir. Mezoterapi içeriğindeki cildi yenileyen, metabolizmanın işleyişini aktive eden mineral, vitamin vb maddeler, cildin ideal formuna ulaşması, sıkılaşması, selülitlerden kurtulması açısından da etkin rol oynamaktadırlar.

Mezoterapi uygulaması sonrasında iyileşme süreci nasıldır?

İşlem sonrası uygulama yapılan bölgelerde kızarıklık, hafif ödem veya morarma gözlenebilir. Ancak bu etkiler en fazla bir iki gün içinde kaybolur. İyileşme sürecini hızlandırmak ve mezoterapi etkilerini maksimumda alabilmek için aslında zaten bildiğimiz ama her zaman uygulayamadığımız sağlıklı yaşam kurallarına uymak önemlidir. Alkol ve sigara kullanımından uzak durmak, sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli uyumak gibi. En önemlisi de hayal ettiğiniz sonuca ulaşmak için doktorunuzun belirleyeceği plana sadık kalmalı ve kaç seans gerekiyorsa sabır ve disiplinle plana uymalısınız.

  E-POSTA

  E-Posta ile bilgi almak için şimdi bize yazın.