Meme Küçültme - Ankara

Meme Küçültme

Büyük olsa dert, küçük olsa dert! Meme büyüklüğü çoğu kadının problemi. Sosyal medyada ve basında daha çok meme büyütme operasyonu yaptıran isimler konuşulsa da aslında meme küçültme ameliyatı yaptıranların veya yaptırmak isteyenlerin sayısı da ciddi oranda. Küçük memeler daha çok estetik bir problem olarak karşımıza çıkarken, büyük memeler için estetik kaygıların ötesinde fonksiyonel ve fiziksel rahatsızlıklardan da söz etmek mümkün. Çünkü büyük memelerin kişinin yaşamına pek çok alanda olumsuz etkileri olduğu gözleniyor. Memelerin artık birer yüke dönüştüğü, vücudun postürünü ciddi anlamda bozduğu ve kişide yarattığı ağırlıkla omuzlarda ciddi bir baskı yarattığını biliyoruz. Ağırlık taşıyan sutyenlerin askıları omuzda birer çizgi şeklinde oyuklar yaratıyor, kişinin meme altlarında pişik gibi dermatolojik sorunlara neden oluyor ve bir duruş bozukluğu ortaya çıkıyor. Bunların yanında bir de psikolojik açıdan oluşan rahatsızlıklar var. Kadının hareket özgürlüğü, giyinme özgürlüğü kısıtlanıyor. Memenin aşırı büyüklüğü, kişinin özgüven problemine ve kadın kimliğine küsmesine neden olabiliyor.

Meme Küçültme ve Meme Dikleştirme Ameliyatları

Meme küçültme ameliyatı kimler için uygundur?

Sıklıkla şu soru soruluyor… “Meme küçültme yaptırırsam emzirebilir miyim?” bu sorunun yanıtı çoğu durum için evet. Yani meme küçültme ameliyatı yaptırmak için çocuk doğurup emzirme döneminizin bitmesini beklemeye gerek yok. Ekstra bir sağlık sorunu yaşatmadığı sürece meme küçültme ameliyatı 18 yaşından itibaren isteyen herkesin tercih edebileceği bir operasyondur. 18 yaş öncesinde de özel bir sağlık problemi olduğu takdirde yine doktorların gerekli gördüğü durumlarda uygulanabilir.

Meme küçültme ameliyatı neden tercih edilir?

Meme küçültme ameliyatı, ilerleyen dönemde emzirme potansiyelini etkiler mi?

Kişiye göre bu sorunun yanıtı değişiklik gösterebilir. Meme küçültme ameliyatı tek başına emzirme için bir sorun teşkil etmezken, kişinin meme büyüklüğünün nedeni yağdan ziyade meme bezlerinin fazlalığından kaynaklanıyorsa, bu durumda süt bezlerinin de bir kısmı ameliyat sırasında alınacağından emzirme potansiyelinde bir miktar azalma yaşanabilir. Ancak çoğunlukla meme küçültme ameliyatlarında, meme bezlerinin korunması esas alınır ve emzirme için herhangi bir eksiklik meydana gelmez.

Meme küçültme ameliyatı süt vermeyi etkiler mi?

Memedeki aşırı büyüklüğün nedenleri nelerdir?

Memenin normalden fazla büyük olması, çoğunlukla kalıtsal rastlanan bir sorundur. Fazla kilolar, doğum, emzirme gibi yaşamsal faktörler de meme büyüklüğünde rol oynamakta. Ancak şunu belirtmekte fayda var; meme büyüklüğü sorunu sıklıkla sarkıklıkla birlikte gözlenir, bu nedenle meme küçültme ameliyatı meme dikleştirmeyi de kapsayan, memeyi bütünüyle ele alan bir işlemdir.

Meme küçültme ameliyatı nasıl yapılır?

Meme küçültme işlemi için doktorların tercih ettiği farklı yöntemler mevcuttur. Seçeceğiniz doktorun en iyi şekilde yaptığı ve en çok deneyimlediği yöntem, ideal olan seçimdir. Çünkü her kişinin vücut oranları ve beklentileri farklılık gösterebilir, bu farklılıklar da ameliyat yöntemini belirlemede önemlidir. Genel anestezi ile yapılan operasyon, ortalama 2 saat sürmektedir. Bu durum tamamlayıcı başka işlemlerin de ameliyata eklenmesi veya ameliyat yöntemine göre ufak değişiklikler gösterebilir.

Memenin ne kadar küçültüleceği nasıl belirlenir?

Meme büyüklüğü şikayeti yaşayan kadınların çoğu, memelerinden kurtulma psikolojisi ile doktora başvururlar. Çünkü büyük memeleri artık birer yüke dönüşmüştür. Oysa ideal olan vücudun ölçülerine, kişinin boy kilo endeksine uygun olarak optimum ölçüyü belirlemektir. Büyük memeli bir kişinin ameliyat sonrasında aşırı küçük memelerinin olması da estetik açıdan hoş ve doğal bir görünüm yaratmaz. Bu nedenle ideal olan formu ve büyüklüğü doktorunuzun muayenesi sonucu doktorunuzla belirlemek en doğru sonucu verecektir.

Ameliyat sonrası süreç nasıl ilerler?

Hasta ameliyatın yapıldığı gün bir geceliğine hastanede yatar. Sonrasında taburcu edilir. Doktorunuzun belirleyeceği ağrı kesiciler, ameliyat sonrası oluşacak ağrıları büyük ölçüde minimize eder. Buz kompresi oluşacak şişlik ve ödemin önlenmesi ve azaltılması için gereklidir. Ağrılar birkaç gün içinde yok olur ve hasta ortalama bir hafta içinde günlük yaşamına dönebilir. Ancak bir ay kadar doktorunuzun önereceği sporcu sutyenleri kullanmak, memenin ideal görünümünü alması ve hastanın bu süreci konforlu atlatması için önemlidir.

Doktorunuzun belirleyeceği süre boyunca, verilen ilaçları düzenli kullanmak, ağır aktivite ve sporlardan kaçınmak ameliyat sonrasının gerekliliklerindendir.

    E-POSTA

    E-Posta ile bilgi almak için şimdi bize yazın.